همزمان با فرارسیدن ایام شهادت حضرت امام علی علیه السلام؛

دانشگاه شهید باهنر کرمان میزبان مراسم شب قدر شد

مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان 1442 با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز مسجد و حسینیه شهدای گمنام دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان به نقل از دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر حمزه، مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با ذکر  احادیث  نورانی از اهل البیت «علیهم السلام» به اهمیت شب‌های قدر پرداخت.

وی در خصوص اهمیت شب قدر با اشاره به حدیثی از امام صادق (علیه السلام)،گفت: «التقدیر فی لیله تسعه عشر و الابرام فی لیله احدی و عشرین و الامضاء فی لیله ثلاث و عشرین» تعیین اعمال در شب نوزدهم انجام می‌شود و تایید آن در بیست و یکم و امضایش در شب بیست و سوم است.
حجت الاسلام و المسلمین حمزه همچنین به حدیث نورانی پیامبر اکرم (ص) در خصوص وحی به حضرت موسی(ع) در مورد جایگاه شب قدر اشاره کرد و گفت: عن النّبیّ صلی الله علیه و آله قال پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: حضرت موسی در مناجات خود به خدا عرضه داشت:  قال موسی إلهی أرید قرْبک قال قرْبی لمن اسْتیْقظ لیْلة الْقدْر، خداوندا !می‏خواهم به تو نزدیک شوم، فرمود: قرب من در بیداری شب قدر است. قال إلهی أرید رحْمتک قال رحْمتی لمنْ رحم الْمساکین لیْلة الْقدْر گفت: خداوندا! رحمتت را می‏خواهم، فرمود: رحمتم  در ترحم و رحم کردن به مساکین در شب قدر است. قال إلهی أرید الْجواز علی الصّراط قال ذلک لمنْ تصدّق بصدقةٍ لیْلة الْقدْر.گفت: خداوندا ! جواز عبوراز صراط  را  می‏خواهم، فرمود: رمز عبور از صراط، صدقه دادن در شب قدر است. قال إلهی أرید منْ أشْجار الْجنّة و ثمارها قال ذلک لمنْ سبّح تسْبیحةً فی لیْلة الْقدْر. گفت:خداوندا!بهشت و نعمت‌هایش را می‏خواهم، فرمود: رسیدن به آن درگروی تسبیح گفتن درشب قدراست. قال إلهی أرید النّجاة من النّار قال ذلک لمن اسْتغْفر فی لیْلة الْقدْر. گفت: خداوندا! رهایی از جهنم و عذابش را می‏خواهم، فرمود: رمز نجات از دوزخ، استقفار در شب قدر است. قال إلهی أرید رضاک قال رضای لمنْ صلّی رکْعتیْن فی لیْلة الْقدْر.گفت‏: خداوندا رضای تو را می‏خواهم، فرمود: رضای من در خواندن دو رکعت نماز در شب قدر است.
مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، همگی را به توبه به درگاه خداوند برای آمرزش گناهان و مغرور نشدن به اعمال خوب فردی با توجه حدیث نورانی دیگری از پیامبر(ص) در خصوص وحی به حضرت داوود( ع) توصیه کرد: که خداوند به حضرت داوود (ع) فرمود:  یا داود بشّر الْمذْنبین‏ و أنْذر الصّدّیقین‏ قال کیف أبشّر الْمذْنبین‏ و أنْذر الصّدّیقین‏ قال یا داود بشّر الْمذْنبین‏ أنّی أقْبل التّوْبة و أعْفو عن الذّنْب و أنْذر الصّدّیقین‏ ألّا یعْجبوا بأعْمالهمْ فإنّه لیس عبْدٌ أنْصبه للْحساب إلّا هلک.«ای داوود بشارت ده گناهکاران را که من توبه آنان را قبول می‌کنم و معصیت را می‌بخشم و بترسان صدیقان را که به اعمالشان عجب نکنند زیرا من هیچ بنده‌ای را برای حساب به پا نمی‌دارم مگر آنکه هلاک شود.»


حجت الاسلام و المسلمین حمزه بیان کرد: که یکی از مفاسد عجب کوچک شمردن معاصی است. شیطان در انسان گرفتار به عجب رخنه کرده و با کوچک و ناچیز نشان دادن آن معصیت فرد را وادار به انجام آن کرده و بعد از آنکه فرد گرفتار معصیت شد و تصور کرد هیچ سیئه‌ای مرتکب نگردیده، سیئات و معاصی بزرگتر از آن را نیز در نظرش حقیر و ناچیز جلوه داده شود.
وی افزود: با توسل به مولای متقیان امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) که بهترین واسطه این شب‌ها است می‌توان به بهترین مقدراتی که خداوند برای بندگان خوبش رقم می زند دست یافت.