تفاهم‌نامه فی‌ما بین دانشگاه شهید باهنر کرمان وموسسه ملی و بین المللی SPP امضاء شد

در راستای تسلسل آموزش عالی و رفع اصل نیازهای علمی دانشجویان افغانستان، سه شنبه 31 فروردین ماه 1400 تفاهم‌نامه فی‌ما بین دانشگاه شهید باهنر کرمان و موسسه ملی و بین المللی SPP در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر کرمان، منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه  شهید باهنر کرمان، دکتر محمد علی طاهر رئیس دانشگاه ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و خوش‌آمدگویی، درخصوص جذب دانشجو و تبادل علمی بین دانشگاه شهید باهنر و دولت افغاستان ازمطالبی در مورد تفاهم نامه سفره مشترک در سال 1395 شرح داد و افزود: در سطح وزارتخانه یک سری تسهیلات و بورسیه‌هایی به کشور افغانستان داده و به ازای آن تعداد دانشجویانی که باید شهریه پرداخت کنند بورسیه داده شد.

وی در ادامه بیان داشت: در مجموع سیاست جمهوری اسلامی این است که با کشور دوست، افغانستان مراودات علمی، فرهنگی، اقتصادی داشته باشد و به تبع آن دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز مایل به این نوع همکاری‌ها با کشور افغانستان است.
دکتر طاهر از وجود محدودیت‌ها در خصوص تسهیلات دانشگاه گفت: براساس اختیاراتی که داریم هدف دانشگاه بر آن است که نهایت همکاری را  با دولت افغانستان و موسسه ملی و بین المللی SPP در خصوص جذب دانشجو و تبادل علمی و فرهنگی داشته باشیم.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن معرفی دانشگاه شهید باهنر کرمان سخنان خود را ادامه داد و خاطر نشان کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان در حال حاضر 15 هزار دانشجو دارد از این تعداد بیش از 5 هزار دانشجوی دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد و مابقی در دوره کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

وی مزیت دانشگاه شهید باهنر کرمان را تعداد بالای رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانست و گفت: اغلب گرایش‌ها و رشته‌های دانشگاه در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی مشغول به تحصیل هستند.
 دکتر طاهر با اشاره به وجود 400 رشته و گرایش و 600 عضو هیات علمی، 100 نفر استاد تمام، 200 نفر دانشیار و مابقی استادیار افزود: دانشگاه شهید باهنر 80 هزار فارغ‌التحصیل دارد که از میان این فارغ‌التحصیلان می توان به سردار سلیمانی و آقای جهانگیری اشاره کرد.
رئیس دانشگاه اظهار کرد: آنچه که دانشگاه شهید باهنر را از بقیه دانشگاه‌ها جدا می‌کند اعضای هیأت علمی قوی و تعداد بالای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

 

دکترحسین نظام آبادی پورمعاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گفت: برای مجموعهSPP دو مصوبه از هیأت امنا گرفته شده، تعرفه‌های دانشگاه را دقیقا 50 درصد محاسبه شده که تعرفه‌های دانشگاه برای مجموعه دانشجویان خارجی در دانشگاه باهنر کمترین در ایران است.
وی از صدور مجوز درخصوص بورسیه دانشجویان افغانستان در دانشگاه شهید باهنر خبر داد و افزود: به ازای هر 10 دانشجو 3 دانشجو بورسیه می‌شوند و شما از این ظرفیت می‌توانید برای جذب دانشجو استفاده کنید.
وی گفت: با ارزیابی وزارت علوم در بخش نوآوری و فناوری دانشگاه شهید باهنر بعد از دانشگاه تهران در رتبه اول، دانشگاه فردوسی در رتبه دوم دانشگاه شهید باهنر کرمان توانست رتبه سوم کشوری را کسب کند.
دکتر نظام آبادی پور رتبه سوم دانشگاه در بخش نوآوری و فناوری در کشور را پتانسیلی برای ایجاد جذابیت برای کسانی که متقاضی تحصیلات آموزش عالی در ایران دانست.

گفتنی است در این جلسه، موضوعات(معرفی مشترک میان دانشگاه و موسسه ملی و بین المللی SPP و SPPO  جهت باز کردن مرزهای آموزش عالی پایدار با اصل نیاز جامعه دانشجویان افغانستان- تعریف مرز مشترک فرهنگی و آموزشی میان افغانستان و ایران جدا از سیاست روز بر مبنای از بین بردن فقر آموزشی نسل جوان در مقطع کارشناسی، ارشد، دکترd، تخصص، برگزاری کنفرانس‌های مشترک- تحلیل وضعیت اقتصاد مردم افغانستان و عرضه خدمات خوبی از جذب دانشجویان برای تفاهم‌نامه طویل‌المدت و پایدار جهت همکاری مشترک در اصل همسایگی میان افغانستان و ایران- تعریف مشخص از بورسیه‌های آموزشی سالانه دو بار، تعریف دقیق جذب تعداد دانشجویان نظر به رشته‌ها - جمع‌آوری موارد مهم بحث و تهیه آن روی ورق تفاهم‌نامه، امضا طرفین و ارائه یک گزارش خوب برای دانشجویان متقاضی، استادان دانشگاه و مردم افغانستان جهت بازتاب توجه نسل جوان از فرزندان آنها برای آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران) از طرف موسسه ملی و بین المللی SPP و SPPO مطرح شد.

شایان ذکر است، در پایان این نشست تفاهم‌نامه فی‌ما بین موسسه ملی و بین المللی SPP و دانشگاه شهید باهنر کرمان امضاء شد.