پیام نوروزی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان

بسمه تعالی

  «برچهرۀ گل نسیم نوروز خوش است»

   در سالی که به دلیل تحریم‌های بی‌رحمانۀ آمریکا، برای همۀ مردم پر از رنج و شکنج بود؛ دانشگاه‌های ایران سال دشواری را پشت سر گذاشتند. دانشگاهیان کرمان با تلاشی مضاعف در کنار مردم عزیزمان صبوری و تلاشی در خور داشتند و ماحصل این تلاش‌ها، ارتقاء جایگاه دانشگاه شهید باهنر کرمان، به عنوان دانشگاه منتخب استان، در بسیاری از نظام‌های رتبه‌بندی جهان و موفقیّت گروه‎‌های مختلف علمی، فرهنگی و ورزشیِ دانشگاه در عرصه‌های ملّی و بین‌المللی بود. در سطح استان نیز به رغم همۀ محدودیّت‌ها تلاش‌های گسترده‌ای برای ارتقاء کیفیّت و تعدیل فرایندهای کیفی در نظام دانشگاهی به ثبت رسید.ان شاالله گزارش مبسوط عملکرد سال 1398 در فروردین سال جدید به استحضار دانشگاهیان محترم خواهد رسید. شرح عملکرد، به معنای توجه به خواست عمومی برای تقویت و تداوم بنیان هایی است که جایگاه دانشگاه را در ایران و جهان ارتقاء می‌بخشد. تلاش‌های همۀ دانشگاهیان، در واقع همراهی با نظامِ انقلابیِ ایران برای برون‌رفت از شرایط دشوار سالِ 1398 و راهی برای توسعۀ علمی در سال پیش‌رو بود.
 
  یکی از حوادثی که تلخی بی حد و حصری بر جان کرمان و دانشگاهیان این خطه نشاند، شهادت مظلومانۀ سپهبد شهید قاسم سلیمانی بود که به ضرس قاطع جوانان دانشگاهی را برای تلاش بیشتر و ساختن آیندۀ ایران عزیز برانگیخت. گذر زمان ما را با همۀ فراز و نشیب‌هایش، از دهلیز زمان کهنه می‌گذراند و به زمانی نو پیوند می‌دهد و ما باید با امید و تلاش، خزانِ اجتماعی را به بهارِ دانایی و رویش و پیشرفت پیوند بدهیم.
 
  اکنون بهار از راه می‌رسد و حضرت حق «فرّاش باد صبا را گفته تا فرش زمرّدی بگستراند و درختان را به خلعتِ بادِ نوروزی قبایِ سبز دربرگیرد»، ما نیز با تکیه بر پیغام الهیِ بهار، نوروزِ کهن را به جشن می‌نشینیم.
 
دانشگاهیان ارجمند!
   این روزها شاید بیشتر از هر زمان دیگری باید ستایشگر روح تلاشگری و ایثار پزشکان و پرستاران باشیم. ایرانِ عزیز و خطّۀ کرمان در بحبوحۀ مسائل اخیر کشور و توسعۀ بیماری کرونا، بیش از هر زمان دیگری نیازمندِ خردورزی و اُمید‌ است. باور ما این است که نوروز، پیام‌آورِ بزرگ دانایی حضرت حق و امیدواری انسان است. اینجانب هم‌نوا و همدل با همۀ دانشگاهیان عزیز و با تکیه بر پیام الهی بهار، نوروز 1399 را، که با نام بلندِ پیامبر مکرّم اسلام، حضرت محمّد (ص)، رنگ دیگری دارد؛ به همۀ مردم عزیز ایران، به ویژه مردم نجیبِ کرمان و خاصّه جامعۀ دانشگاهیِ استان تبریک عرض نموده و دست دعا به آستان حضرت حق بلند می‌کنم که:
 
یا مقلب القلوب و الأبصار
یا مدبّر اللّیل و النّهار
یا محوّل الحول و الأحوال
حوّل حالنا الی أحسن الحال
 

                                                                                            دکتر محمّدعلی طاهر

                                                                                       رئیس شبکۀ ملّی جامعه و دانشگاه

                                                                                                        و

                                                                         نماینده وزیر علوم تحقیقات و فن‌آوری در استان کرمان