نشست مقدماتی نخستین کنگره علمی فرهنگی شهید سپهبد قاسم سلیمانی برگزار شد

همزمان با چهلم روز شهادت سردار سرافراز جهان اسلام، نشست مقدماتی نخستین کنگره علمی فرهنگی شهید سپهبد قاسم سلیمانی، روز یکشنبه 27 بهمن ماه 98 با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در تالار وحدت دانشگاه شهیدباهنر کرمان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، آیین افتتاحیه نشست مقدماتی نخستین کنگره علمی فرهنگی شهید سپهبد قاسم سلیمانی با قرائت فاتحه، نثار شاخه‌ گل و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه شهید باهنر، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جمعی از مدیران و استادان دانشگاه شهید باهنر آغار به کار کرد.

 

دکتر نیره عسکری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ضمن خیر مقدم گفت: سعی می‌کنم هدف از برگزاری کنگره و محورهای کنگره را مطرح کنم، همانطور که می دانیم، در یک مقطع زمانی قرار داریم که ظرف زمان بسیار عجیب به هم در آمیخته، از یک طرف میلاد با سعادت زهرا(س) را داریم، کوثر و خیر کثیری که شیعه از این خیر کثیر بهره‌منده است، ارتزاق می‌کند و شکل گرفته است و از طرفی ولادت امام راحل(ره) که با تاسی حضرت زهرا(س) و تاسی اهل بیت(ع) انقلاب و خیزشی را ایجاد کرده که خودش یک تعریف جدید از حکومت اسلامی می‌تواند باشد و می‌تواند  شروع و سنگ بنایی برای این موضوع باشد. از طرف دیگر در ایام چهلم شهید عزیزمان حاج قاسم هستیم که خودش تربیت یافته مکتب امام است و در واقع به عنوان یک قهرمان در جهان شناخته شده است.

وی افزود: این ظرف زمانی که همزمان شده با دهه فجر انقلاب در واقع به نظر می‌آید که زمان بسیار خوبی است  که ما دانشگاهیان در قبال موقوفه سلیمانی وظیفه‌ای داریم، چرا از موقوفه شهید سلیمانی حرف میزنم زیرا این دانشگاه از دل وقف بنیان گذار و حاصل عمر مهندسی علیرضا افضلی پور(بنیان‌گذار دانشگاه در کرمان) است و باید خیلی مراقب باشیم و خیلی پاسداری کنیم.

وی از موقوفه شهید سلیمانی سخن به میان آورد و بیان کرد: سوال این است که ما دانشگاهیان، برای موقوفه شهید سلیمانی چه برنامه‌ای داریم و موقوفه شهید سلیمانی چیست؟ موقوفه شهید سلیمانی یک عمر پربرکت تلاش، یک عمر پربرکت تلاش نخوابیدن و یک عمر پربرکت تلاش فعالیت برای حفظ نظام اسلامی و تثبیت و تکریم ارزش‌های دینی است، موقوفه حاج قاسم سلیمانی دستان پرتلاشی است که تا وقتی که از بدن جدانشدن هرگز از تلاش نایستادند، موقوفه حاج قاسم سلیمانی پاهای، پایداری است که تا سفر آخر که او را به نزد خدا بردند لحظه‌ای آرام نگرفتند، موقوفه شهید سلیمانی، چشمان بیداری است که چهل سال بیدارباش انقلاب بود، شاید تا روزی که پرواز کرد خواب آرامی را تجربه نکرده باشند، موقوفه شهید سلیمانی ضمیر روشن و فکر بلندی است که به همه انسان‌ها عشق می‌ورزد بدون آنکه قضاوتشان کند، عشق می‌ورزد. قلب پر عشق و محبتی است که آغوشی بزرگ برای همه انسان‌هاست بدون آنکه  در حصار تنگ نظری‌ها، منیّت‌ها، باندبازی‌ها، جناح بازی‌ها، کسی را قضاوت کند و از این دایره عشق ورزی خارج کند، موقوفه شهید سلیمانی، مشی زندگی اسلامی و مشی زندگی شیعی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان خاطر نشان کرد: امروز اگر من و شما قدم پیش نگذاریم و این قهرمان را به عنوان الگو برای نسل جوان ترسیم نکنیم یقینا فردای قیامت شرمسار لحظات دلهره و رنج عذاب و تلاش این بزرگمردان خواهیم بود. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: پاسداری، معرفی و تبلیغ شهدا از خود شهید و وظیفه شهید شدنش سخت‌تر و دشوارتر است و این موضوع خیلی احتیاج به تعمق دارد و پاسداری از شهید لباس مشکی و گریه و مجلس ختم گرفتن نیست بلکه نگاه عالمانه، تدبیر و تصویر عالمانه شهید از خون خود شهید ارزشمندتر است و آن هم در زمانه‌ای که هیمنه دشمن می‌خواهد قهرمان نامی و انسان کامل را به عنوان تروریست جهان معرفی می‌کند.
 
وی گفت: با الگو کردن عالمانه منتقد بر علم قهرمان مانند حاج قاسم سلیمانی وظیفه ما این است با ترسیم زندگی، سیره و مکتب شهید بزرگ سردار سلیمانی به نسل جدید یکی از وظایف ما است و با این اقدام الگوی به نسل جدید معرفی کنیم.
 
دکتر عسکری با اشاره به برخی از اظهار نظرها در مورد جوانان و نگاه آنها به دین افزود: گفته می‌شود که جوانان دین گریز شده‌اند یک سوال دارم که آیا ندیدید که بیشتر افرادی که در اطراف تابوت شهید سلیمانی بودند و برای این سردار اشک ریختند، جوانان بودند؛ بدانید که بچه‌ها از دین نگریخته‌اند بلکه فراری از برخی الگوهای ناکامل و خودساخته هستند.
وی تصریح کرد: امروز حاج قاسم سلیمانی یک دست‌پرورده مکتب اباعبدالله است آن هم با شاخصه‌های که در نسل حاضر خیلی ملموس و قابل پذیرش هستند و امروز ما باید با اسم شهید حاج قاسم سلیمانی مکتب سلیمانی رامعرفی کنیم زیرا دنیا به بسیاری از ویژگی‌های اخلاقی حاج قاسم سلیمانی به عنوان تعارض نگاه می‌کند زیرا شجاعت، شیر مردی و نترسی او را می‌شناسد و آن دریایی عشقی که در وجودش است به دنیا منتقل شده و کجا کسی برای دنیا گفته که این شیر میدان‌های نبرد وقتی  به دیدار مادرشهید می‌آید مانند مشت خاک به پای مادرشهید می‌افتاد.
 
دکتر عسکری با تاکید برآنکه امروز جهان تشنه شناخت حاج قاسم سلیمانی است گفت: با این کنگره سعی به معرفی این شخصیت بزرگوار داریم، باید با اسم قاسم سلیمانی، مکتب حاج قاسم را به جهان معرفی کنیم و جهان حاج قاسم را از بعد شجاعت و شیر میدان جنگ و ... می‌شناسند اما چه کسی می‌داند که این بزرگوار وقتی به دیدار مادرش می‌آید مانند خاک به پای مادرش می‌افتاد لذا باید سردار آسمانی از ابعاد روانشناختی، جامعه شناسی و ... به جهان معرفی کنیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان خاطرنشان کرد: کرمان شهری است که حاج قاسم سلیمانی را با افتخار به جهان معرفی کرده است و این شهید مطهر وصیت کرد که در کرمان و در بین برادران شهیدش دفن شود.
 
همچنین در پایان این همایش، با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان، دبیرخانه کنگره علمی فرهنگی سردار سپهبد سلیمانی، در دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد و آغاز به کار کرد.