در پانزدهمین کنفرانس آمار ایران؛

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان پیشکسوت آمار ایران شناخته شد

در آیین افتتاحیه پانزدهمین کنفرانس آمار ایران، از دکتر ماه بانو تاتا عضو هیـأت علمی بازنشسته دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان پیشکسوت آمار ایران تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، آیین افتتاحیه پانزدهمین کنفرانس آمار ایران روز چهارشنبه 19 شهریور ماه 99 به صورت مجازی و در قاالب وبینار، در دانشگاه یزد برگزار شد. این کنفرانس زیر نظر انجمن آمار ایران هر دو سال یکبار برگزار می‌شود  و در آیین افتتاحیه آن هر ساله از یک پیشکسوت آماری تقدیر به عمل می‌آید که امسال دکتر ماه بانو تاتا عضو هیأت علمی بازنشسته دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان پیشکسوت آمار ایران شناخته شد.

روزنامه شهروند | شماره ۱۳۶۶ | ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۱ اسفند | صفحه ۱ | دیگر ایرانی شده‌ام...

دکتر جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران اظهار امیدواری نمود و گفت: این کنفرانس که برای اولین بار به صورت مجازی برگزار می شود نتایج خوبی در بر داشته باشد، آمار از همان ابتدای پیدایش، ابزار بسیار قوی برای حکمرانی و حکومت داری بوده و به همین دلیل نیز کلمه statistic از ریشه لایتنstate  به معنای حکومت داری استخراج شده است، آمار یک سرمایه اجتماعی  و یک محصول عمومی حاکمیت ها است  که بسیار مهم و ویژه محسوب می‌شود.

وی افزود: نظام‌های آماری کشورها در حال گذار به یک مرحله تاریخی هستند که از اوایل  قرن جدید میلادی شروع شده و از حدود سال‌های ٢٠١٠ میلادی شتاب بیشتری گرفته است.

دکتر حسین زاده ادامه داد: مدرن سازی نظام آماری، پاردایم اصلی این مرحله تاریخی است و رویکرد مرکز آمار ایران و نظام آماری کشور هم، مدرن سازی نظام آماری است و این رویکرد باعث تغییر بنیادین در کسب و کار آماری می‌شود که  قانون و مقررات،  استانداردها، طبقه بندی‌ها، پردازش و انتشار داده‌ها را تخت تاثیر قرار می‌دهد. در این راستا نیز مهمترین مولفه در گذار به سمت مدرن سازی، استفاده از داده‌ها و ثبت های اداری در تولید آمارهای رسمی است.

رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: مهمترین شاخص مدرن سازی بهره‌وری است، به این معنی که  آمارهایی با کیفیت بهتر، تواتر زمانی بیشتر و در سطوح جغرافیایی کوچکتر با صرف منابع و هزینه‌های کمتر و بار پاسخگویی کمتر تولید می شود.

وی افزود: امروز که در دوره انقلاب داده(data revolution) هستیم، دیتا یا داده، مروارید گرانبهایی است که باید استخراج و ارزش افزوده آن نصیب جامعه شود و اولین قدم برای  بهره‌گیری از این مروارید گرانبها،  تغییر نگرش‌ها است. داده‌های اداری که حاصل ثبت‌های اداری خواهند بود، سرمایه های ملی هستند و نباید نگاه بخشی، فردی یا بعضاً سلیقه‌ای به این داده‌ها  داشت چرا که این موضوع بزرگترین محدودیت در مدرن سازی و استفاده از شیوه های ثبتی مبنا است و به همین دلیل نیز مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اخیرا در بیانات خود به هیئت محترم دولت در رابطه با ساماندهی آمارهای ثبتی مبنا و اتصال سامانه ها و پایگاه اطلاعات کشور تاکید کردند.

جواد حسین‌زاده - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دکتر حسین زاده در ادامه اظهار داشت: امروز در کشور بیش از هر زمان دیگر به وفاق و همگرایی و کار جهادی نیاز داریم تا تغییر نگرش و انجام اقدامات لازم در این راستا  بتواند ما را به توسعه در حوزه داده و تظام آماری کشور برساند. این تغییر نگرش به تنهایی وظیفه مرکز آمار ایران نیست  بلکه از مهمترین وظایف جامعه علمی کشور است و انتظار می‌رود که مثل گذشته جامعه علمی کشور  به میدان  آمده تا با ظرفیت سازی ، حداکثر استفاده از این منابع عظیم کشور انجام شود. خوشبختانه با عنایت مسوولان ارشد نظام، در خرداد ماه سال جاری مصوبه  ارزشمندی برای اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا در سال ١٤٠٥ داشتیم که این موضوع بهترین فرصت  برای رفتن به سمت  نظام آماری مدرن و ثبتی مبنا است و این امر زمانی میسر می‌شود که دانشگاهیان و جامعه علمی کشور به سرشماری ثبتی مبنا کمک نمایند.

وی در پایان تاکید کرد: بدون همکاری متقابل نظام آماری کشور و مرجع آن  یعنی مرکز آمار ایران  و نظام علمی کشور و ارتباط بسیار نزدیک آن‌ها، امکان حصول  به موارد ارزشمند برای نظام آماری کشور وجود نخواهد داشت و لازم است که اهداف مشترک با هم داشته باشند.

گفتنی است در این کنفرانس متخصصان آمار کشور و جهان دور هم جمع می‌شوند تا با پژوهش‌های روز آشنا شوند. ۱۵ نفر از کشور‌های آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا و بلژیک ارائه سخنرانی دارند. همچنین در حاشیه این کنفرانس ۱۵ نشست تخصصی برگزار می‌شود و از ۲۰۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه ۱۲۰ مقاله  از 19 شهریور ماه تا 21 شهریور ماه 99 به مدت سه روز ارائه می‌شود.