با صدور پیامی؛

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان از پیشکسوت آمار ایران قدردانی کرد

دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در پیامی از دکتر ماه بانو تاتا عضو هیأت علمی بازنشسته دانشگاه شهید باهنر کرمان که در پانزدهمین کنفرانس آمار ایران به عنوان پیشکسوت آمار ایران شناخته شد، تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، در متن پیام دکتر طاهر آمده است:

به نام خدا

بانوی عاشق ایران و آمار

قدرشناسی از خردمندان و صاحبان اندیشه‌های متعالی در سرزمین فرهنگ، هنر و دانش درحقیقت، پاسداشت از ارزش‌های انسانی و بزرگداشت مقام دانایی و خدمت‌گزاری است. آنان که فروغ ایزدی را بر جلوه‌گاه اندیشه‌ها نقش نموده‌اند، و به تحقّق نور در جهان هستی پرداخته‌اند، تعریفی سترگ و ویژگی‌ای بزرگ از انسان را نمودار ساخته‌اند و نشان داده‌اند که ایرانی، اسطورۀ فرهنگ و دانایی است.

استاد ماه بانو تاتا در 26 آوریل 1942 ( 6 اردیبهشت 1321)در مومبایی هندوستان پا به عرصۀ زندگی گذاشت. پس از آن که تحصیلات خود را مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه محل تولدش به پایان رساند، وارد دانشگاه پردو در آمریکا شد و در سال 1967 به دریافت درجۀ دکترا در رشتۀ آمار نایل شد. علی رغم موفقیت‌های علمی بی شمار و موقعیت‌های اجتماعی عالی‌ای که در آمریکا داشت، تنها 5 سال به تدریس در دانشگاه ایالتی میشیگان پرداخت. آنگاه عشق به ایران و مردمان اهورایی این سرزمی الهی، او را مشتاقانه روانۀ ایران ساخت. دو سال در دانشگاه صنعتی شریف به تدریس در رشتۀ آمار پرداخت. سپس، در یک دورۀ 16 ساله، به آموزش دانشجویان و بنیان گذاری رشتۀ آمار در مؤسسۀ آموزش و آمار و انفورماتیک، مدرسۀ عالی برنامه ریزی و کاربرد کامپیوتر، دانشگاه آزاد ایران، و دانشگاه علامه طباطبایی مشغول شد.

علاقه و تعهدش به همکیشان زرتشتی‌اش او را در سال 1368 راهی کرمان کرد و از همان سال تاکنون در این دانشگاه منشأ خدمات علمی فراوان شده است و با پذیرش بار سنگین مسئولیت بخش آمار در سال‌های متمادی، و با تربیت دانشجویان متعدد در مقاطع مختلف رشتۀ آمار، خدمات خویش به دانش، فرهنگ و هنر ایران زمین را جاودانه ساخته است. خدمات وی به دانش نوپای آمار در ایران به حدی است که به او لقب «مادر آمار ایران» را داده‌اند.

عضویت این بانوی فرهیخته در مجامع علمی تأثیرگذاری همچون «انستیتو بین المللی آمار»، «جامعۀ ریاضی‌دانان ایران، و «جامعۀ آماردانان ایران»برگ زرین دیگری در افتخارات اوست.

وی همواره در گفتار و کردار، پای‌بندی عمیق خویش را به آموزه‌های حضرت زرتشت، یعنی پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک جلوه‌گر ساخته است.

نمی‌توان از رابطۀ نزدیک او با زنده یادان علیرضا افضلی‌پور و بانو فاخرۀ صبا، بنیان گذاران دانشگاه در کرمان، یاد نکرد. وی بارها سرور و شادمانی را با رفتار و گفتار و موفقیت‌های علمی خود و دانشجویانش در دل این دو عزیز سفر کرده وارد ساخت.

امیدوارم خداوند رحیم و دانای حکیم، سایۀ بلند وی را بر سر دانشجویان، دانش، فرهنگ و هنر ایران عزیز مستدام بدارد و برکات خود را بر زندگی سعادتمندانۀ او بیش از پیش ارزانی فرماید.