دهمین سمینار جبرخطی و کاربردهای آن به صورت مجازی و غیر حضوری در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد

دهمین سمینار جبرخطی و کاربردهای آن در روزهای ۲۶ لغایت ۲۹ مردادماه ۱۳۹۹، به صورت مجازی و غیر حضوری، به میزبانی دانشکده ریاضی و کامپیوتر و مرکز پژوهشی ریاضی ماهانی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان ، دکتر غلامرضا آقاملائی عضو هیأت علمی دانشگاه و دبیر اجرایی دهمین سمینار جبر خطی و کاربردهای آن در گفتگو با خبر نگار روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان در مورد روند برگزاری سمینار گفت: به شکرانه خداوند تبارک و تعالی، دهمین سمینار جبرخطی و کاربردهای آن در روزهای ۲۶ لغایت ۲۹ مردادماه ۱۳۹۹، به صورت مجازی و غیر حضوری، به میزبانی دانشکده ریاضی و کامپیوتر و مرکز پژوهشی ریاضی ماهانی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد. این سمینار قرار بود در روزهای ۲۱ و ۲۲ اسفندماه ۱۳۹۸ به صورت حضوری برگزار شود؛ اما بدلیل شیوع ناگهانی و سریع ویروس کرونا در اوایل اسفندماه ۹۸، کمیته های علمی و اجرایی  تصمیم گرفتند که زمان اجرای آن را  به تعویق بیندازند؛ که تا آن زمان، تمام اقدامات لازم  برای برگزاری حضوری سمینار به طور کامل و دقیق انجام شده بود.‌ پس از بررسی‌های لازم، مجددا کمیته های علمی و اجرایی با هماهنگی انجمن ریاضی ایران تصمیم گرفتند که  سمینار را به صورت مجازی در مردادماه ۱۳۹۹ برگزار کنند. بر این اساس، با توجه به اینکه این اولین سمینار از مجموعه همایش‌های انجمن ریاضی ایران بود که قرار بود  به صورت مجازی برگزار شود و هیچ تجربۀ قبلی در دسترس نبود،  روند برپایی آن متفاوت شد. لذا تحقیقات زیادی انجام گرفت و چه بسیار جلسات شبانه روزی تشکیل گردید تا اینکه سمینار با کیفیت علمی بالا و کمترین میزان اشکال برگزار شود.

وی افزود: در این راستا، دو تیم کاری تحت عناوین "تیم هماهنگ کننده" و "تیم پشتیبان فنی" شکل گرفت. تیم هماهنگ کننده که متشکل از اعضاء هیات علمی و  کمیته اجرایی سمینار بودند، با سخنرانانی که وظیفه هماهنگی با آنان را بر اساس یک برنامه مدون بر عهده گرفتند، تماس تلفنی حاصل کرده و از آنان خواستند تا فایل‌های پی دی اف مربوط به ارائه خود را به همراه یک ویدئو که روی این فایلها توسط آنان صداگذاری شده بود، را در یک فضای  "ابر"   بارگذاری کنند. این تیم، تمامی اطلاعات لازم در خصوص سخنرانان مربوط به خود را در اختیار رئوسای جلسات سخنرانی قرار دادند و سپس اعضاء تیم پشتیبان فنی سمینار که متشکل از همکاران و دانشجویان  باتجربه ی  بخش‌های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر و برق دانشگاه شهید باهنر کرمان بودند، فایل‌ها را از فضای ابر بر روی سرور مخصوص به سمینار قرار داده و آنها را از لحاظ فنی و کیفیت تصویر و صدا مورد بازبینی و اصلاح قرار دادند و با تک تک سخنرانان و رئوسای جلسات سخنرانی تماس گرفته و سیستم آنها را از همه جهات فنی مورد بررسی و تست قرار دادند.

 دبیر اجرایی دهمین سمینار جبر خطی و کاربردهای آن  خاطر نشان کرد: در روزهای برگزاری سمینار، افراد تیم پشتیبان فنی بر اساس یک برنامه مدون، و با توجه به تایید  پزشک معتمد دانشگاه مبنی بر اطمینان از رعایت مسائل بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی، به مدیریت پخش برنامه ها در محل سایت مرکز کامپیوتر دانشکده ریاضی و کامپیوتر  پرداخته و اشکالات فنی سخنرانان را به لحظه و سریع، و با تکنیکهای به روز  برطرف می کردند.

دکتر آقا مولایی گفت: به موازات این سمینار، به موازات این سمینار، دو کارگاه آموزشی "کاربرد جبرخطی در داده کاوی"  و "نرم افزارهایی در جبرخطی عددی (بسته ی چب فان)" توسط  چهار مدرس برجسته از دانشگاه‌های صنعتی شریف، شیراز، صنعتی شیراز و شهید باهنر کرمان برگزار گردید که با استقبال خوب محققان رشته های ریاضی و فنی و مهندسی همراه بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: در این مراسم،  به واسطۀ هفتاد و پنجمین سال تولد استاد مهدی رجبعلی پور عضو هیأت علمی دانشگاه از خدمات ارزشمندشان توسط پروفسور پیتر روزنتال، همکاران و دانشجویان تجلیل به‌عمل آمد. در پایان جلسه، برندگان سومین و چهارمین دوره جایزه استاد مهدی رجبعلی پور توسط دبیر هیات امنای جایزه  معرفی شدند. یکی از اقدامات مهم این سمینار دعوت از ده سخنران مدعو  برجسته در سراسر جهان در زمینه جبرخطی و جبرخطی عددی (4 سخنران از آمریکا، یک سخنران از انگلستان، یک سخنران از یونان، دو سخنران از ایران، یک سخنران از هند و یک سخنران از چین)بود که واقعا چنین اقدامی در سمینارهای حضوری امکان پذیر نبود. خوشبختانه از این سخنرانی‌های ارزشمند استقبال خوبی توسط پژوهشگران و دانشجویان شد. از 130 مقاله ارسالی، تعداد ۷۰ مقاله برای ارایه سخنرانی و پوستر پذیرفته شد. 


در جلسه اختتامیه سمینار، ضمن قرائت پیام ارسالی  پروفسور چندلر دیویس استاد راهنمای دکتر رجبعلی پور به این سمینار، از طرف رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه حکیم سبزواری، از تمامی محققان ریاضی کشور در زمینه جبرخطی، جهت شرکت در یازدهمین سمینار جبرخطی و کاربردهای آن که قرار است در سال 1400 در این دانشگاه برگزار شود، دعوت به‌عمل آمد.