با حضور معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛

دبیرخانه کنگره علمی فرهنگی سردار سپهبد سلیمانی، در دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد

همزمان با نشست مقدماتی نخستین کنگره علمی فرهنگی شهید سپهبد قاسم سلیمانی، با حضور دکتر علیرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، روز یکشنبه 27 بهمن ماه 98 دبیرخانه کنگره علمی فرهنگی سردار سپهبد سلیمانی، در دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد و آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این مطلب که نفس گرم سلیمانی به جامعه جان دوباره بخشید، افزود: به داشته‌ها و بایسته‌های که در وجود حاج قاسم سلیمانی بوده، رجوع کنید و شهید حاج قاسم سلیمانی بهترین معیار برای تعیین معیار یک سبک زندگی است و یک الگوی عملی است که بازخوانی این تجربه زیسته‌ای که حاج قاسم سلیمانی داشته به ما کمک می‌کنند به یک سبک زندگی بزرگ منشانه و آبرومندانه دست پیدا کنیم.
 
 
دکتر غفاری گفت: اگر امروز شاهد تغییر و تحول در جامعه ایران و در منطقه هستیم و از افتخار و آوازه ایران سخن می‌گویم، حاصل دهه فجر 1357 است.
وی با اشاره به اربعین شهید سپهبد سلیمانی اظهار کرد: این نشست، نشست آغازین کنگره‌ای مربوط به سردار سلیمانی از دریچه علمی و فرهنگی است که این کنگره استمرار خواهد یافت.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با طرح این سوال که سرمایه‌ها و داشته‌های یک جامعه چیست؟ عنوان کرد: در عصری سرمایه‌ها بر مبنای منابع سرزمین‌ها تعریف می‌شدند اما به مرور این داشته‌ها به ساختمان و بناهای فیزیکی دانستند و سپس سرمایه‌ها را متخصصین و نیروی انسانی تعریف شد و همچنین اعتماد و اتحاد یک جامعه امروز یک سرمایه مطرح است اما یک سرمایه جدیدتر داریم، آن سرمایه نمادین است، لذا همه شهیدان سرمایه‌های نمادین یک جامعه هستند زیرا چراغ راهنمای جامعه هستند.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهید حاج قاسم سلیمانی را از سرمایه‌های نمادین کرمان، ایران، جهان اسلام و کسانی که از این الگو می‌گیرند، دانست و در ادامه به هدف غائی این کنگره اشاره کرد و افزود: ابعاد پنهان و نهادین زندگی، سیره و تجربه زیسته حاج قاسم سلیمانی و بویژه صحنه‌های که در میدان‌های مختلف از خود به جای گذاشته در این کنگره مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این صحنه‌ها صرفا به ابعاد عینی خلاصه نمی‌شوند.
دکترغفاری بیان کرد: مردم سردار سلیمانی به عنوان یک مبارز می‌شناسیم ولی سردار سلیمانی قطعا در این خلاصه نمی‌شود زیرا سردار آسمانی جنگ را برای جنگ و مبارزه را برای مبارزه نمی‌خواست بلکه جنگ را برای آرامش، امنیت و صلح می‌خواست.
 
 
وی با اشاره به سیل گسترده مردم در مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در شهرهای مختلف عنوان کرد: سلیمانی مانند بارانی که به‌عنوان رحمت الهی شناخته می‌شود و یک نگاه فرا صنفی، جناحی و ... داشت و خود را متعلق به همه می‌دانست و بیان می‌کرد من چیزی جزی یک سرباز نیستم.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بیشترین قدرت داشته باشید و شما را قهرمان قهرمانان بشناسند اما متواضع باشید و این هنر مردان بزرگ است و این هنر در سردار سلیمانی استن و به همین سبب در دل‌ها نشست و الگو است لذا باید کنگره‌های زیادی برای شناخت این مرد بزرگ برگزار شود و در اختیار نسل جدید قرار گیرد و امروز جامعه بیش از پیش به مرام و مسلک حاج قاسم سلیمانی نیاز دارد.
 
 
وی با بیان این مطلب که نفس گرم سلیمانی به جامعه جان دوباره بخشید، افزود: به داشته‌ها و بایسته‌های که در وجود حاج قاسم سلیمانی بوده، رجوع کنید و شهید حاج قاسم سلیمانی بهترین معیار برای تعیین معیار یک سبک زندگی است و یک الگوی عملی است که بازخوانی این تجربه زیسته‌ای که حاج قاسم سلیمانی داشته به ما کمک می‌کنند به یک سبک زندگی بزرگ منشانه و آبرومندانه دست پیدا کنیم.
دکتر غفاری خطاب به جامعه علمی گفت: دانشجویان، استادان، پژوهشگران و ... به موضوع حاج قاسم ورود پیدا کنند و یافته‌های خود را از لحاظ علمی و معرفتی و بحث‌های روای و تبیینی خود را ارائه کنند که از نظر فکر و معرفتی دستاوردهای مناسبی داشته باشیم و زندگی شهید سلیمانی در زندگی نسل جوان بنشیند زیرا وام‌دار خون این شهید هستیم.
 
 
شایان ذکر است در ابتدای این مراسم، با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مدیران و مسئولان دانشگاه، نثار گل و قرائت فاتحه در حسینیه شهدای گمنام دانشگاه انجام شد.