براساس اعلام موسسه رتبه بندی تایمز در ۲۰۲۱؛

دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز 2021، دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع دانشگاه‌های جوان جهان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز جدیدترین رتبه بندی دانشگاه‌های جوان در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد. بر اساس این رتبه بندی ۲۶ دانشگاه ایرانی در جمع ۴۷۵ دانشگاه جوان برتر دنیا قرار گرفتند.
پایگاه رتبه‌بندی تایمز فهرست سال 2021 دانشگاه‌های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال را منتشر کرد. این پایگاه که در سال 2020 ، 414 دانشگاه را منتشر کرده بود ، در سال 2021 این تعداد را به 475دانشگاه رسانده است. این دهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان است که در دنیا از سال ۲۰۱۲ تا کنون به‌صورت سالانه توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز انجام شده است.
در بین 414 دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه‌های جوان و برتر دنیا  20 دانشگاه بوده است. دانشگاههای حاضر در رتبه بندی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل(74)، دانشگاه کاشان و دانشگاه یاسوج (101-150)، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شیراز (151-200)، دانشگاه مازندران (201-250)، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه کردستان، دانشگاه سمنان (251-300)، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه زنجان (301-350)، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنرکرمان، دانشگاه یزد (351-400) و دانشگاه بیرجند، (401+) هستند.
دانشگاه‌های علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی کرمان، لرستان، رازی، تربیت رجائی، اراک، حکیم سبزواری و سیستان و باوچستان که امسال در رتبه بندی حضور دارند در سال پیش در این فهرست حضور نداشتند .
در جدول زیر عملکرد سالانه دانشگاه‌های کشور در رتبه بندی دانشگاه‌های جوان تایمز نمایش داده شده است . از سال 2012 که این رتبه بندی آغاز شد تا سال 2016 دانشگاه صنعتی شریف در این رتبه بندی حضور داشت و از سال 2017 به علت اینکه قدمت این دانشگاه از 50 سال بیشتر شد در این رتبه بندی حضور ندارند.
 
دانشگاه‌های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌هایی که در دیگر رتبه بندی‌های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از 50 سال هستند و لذا نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه های جوان حضور یابند.
در رتبه بندی دانشگاه‌های جوان تایمز 2020، دانشگاه‌های 17 کشور اسلامی حضور دارند که کشورهای ترکیه و ایران به ترتیب با 23 و 20 دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر رتبه‌های اول و دوم را دارند و کشور مصر با 14 دانشگاه در رتبه سوم قرار دارد. به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه الفیصل عربستان سعودی(31)،  دانشگاه خلیفه امارات متحده عربی (47)، دانشگاه سابانچی ترکیه (69)، دانشگاه قطر(73) و دانشگاه نوشیروانی بابل (74) به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را در بین کشورهای اسلامی دارند. جدول زیر وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی را در این رتبه بندی نشان می‌دهد.
نظام رتبه‌بندی تایمز فهرست 414 دانشگاه‌ برتر جوان با قدمتی زیر ۵۰ سال را منتشر کرد
رتبه­‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه بندی بین‌المللی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس 13 شاخص عملکردی در قالب 5 معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی جهت انجام مقایسه‌های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می‌دهد.
نظام رتبه‌بندی تایمز فهرست 414 دانشگاه‌ برتر جوان با قدمتی زیر ۵۰ سال را منتشر کرد
 
در ارزیابی دانشگاه‌های جوان، جهت انجام بررسی‌های مطلوب‌تر، به شاخص‌های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است.  همچنین در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل 1- اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها، 2- اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها و 3- اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص‌ها و نمرات بهره گرفته شده است.
در سال 2020 نیز دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ توانست برای سومین سال متوالی حائز عنوان برترین دانشگاه جوان دنیا شود. دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور، دانشگاه Paris Sciences and Letters - PSL Research University Paris فرانسه با یک رتبه صعود به ترتیب رتبه دوم دنیا و رتبه سوم دنیا را در این فهرست از آن خود کرده اند.