رئیس دانشگاه شهیدباهنر کرمان اعلام کرد؛

تصمیم به برگزاری کلاس غیر حضوری تمامی دروس نظری نیمسال دوم 99-98 دانشگاه شهید باهنر کرمان

دکتر محمد علی طاهر روز سه شنبه 20اسفندماه 98 در جلسه بهبود روند برگزاری کلاس‌های غیر حضوری دانشگاه تاکید کرد: در شرایط بحران باید به سمت آموزش الکترونیکی برویم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر طاهر گفت: متعاقب اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تعطیلی کلاس‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در راستای مقابله با گسترش ویروس کرونا، دانشگاه شهید باهنر کرمان از تاریخ 5 اسفندماه 98 اقدام به برگزاری کلاس دروس نظری به صورت غیرحضوری نموده است.

وی افزود: در شرایط بحران باید به سمت آموزش الکترونیکی برویم و در صورت تداوم این وضعیت،دانشگاه شهید باهنر کرمان کلیۀ کلاس‌های دروس نظری را به‌صورت غیرحضوری تا اطلاع ثانوی ارائه خواهد کرد.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: بر اساس محاسبات صورت گرفته قرار است هر هفته تعداد قابل توجهی کلاس مجازی توسط اعضای هیأت علمی به دانشجو شاغل به تحصیل این دانشگاه ارائه شود.

دکتر مریم احتشام زاده معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ضمن تقدیر از فعالانی که در برگزاری کلاس‌های مجازی مشارکت دارند گفت: یکی از اهداف برگزاری این روش از کلاس‌ها، استفاده از تمام توان علمی و دانش استادان مجرب دانشگاه با ویژگی‌های منحصر به فرد، بدون توجه به محدودیت‌های زمانی و مکانی است.

دکتر محسن افشارمنش ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های رئیس گروه آموزش‌های آزاد و مجازی دانشگاه گفت: تعدادی از کلاس‌های نظری به صورت مجازی هم کلاس آنلاین وهم آفلاین برگزار می‌شود.
 
وی افزود: کلاس‌های آفلاین دانشگاه به دو صورت بارگذاری محتوا در سایت(lms) و بارگذاری محتوا در پیشخوان دانشگاه انجام می‌شود و همچنین ضبط تعدادی از جلسات درس در استودیو تولید محتوای الکترونیکی مرکز آموزش‌های آزاد مجازی و یا در کلاس صورت می‌گیرد.
 
رئیس گروه آموزش‌های آزاد و مجازی دانشگاه عنوان کرد: بارگذاری کلیه نرم‌افزارهای موردنیاز برای برگزاری کلاس مجازی در صفحه اول سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی دانشگاه lms.uk.ac.ir انجام شده است.
 
وی با اشاره به فراخوانی فهرست اسامی دانشجویانی که کلاس‌های آنها به صورت مجازی می شود از سامانه آموزشی به سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی، گفت: نام کاربری و رمز عبور برای تک‌تک دانشجویان و استادان هر درس تخصیص داده شد.
 
رئیس مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه افزود: فایل راهنما استفاده از سامانه غیر حضوری برای دانشجویان و استادان مهیا شده است و این مرکز آمادگی  پاسخگویی 24 ساعته  به سوالات دانشجویان را دارد.
 
دکتر محسن صانعی مدیر امور فناوری دانشگاه گفت: در دروس ارائه شده بیش از 5000 عنوان گروه درس در سطح دانشگاه داریم و از این تعداد حدود 2500 درس نظری هستند و مابقی دروس یا صرفا عملی یا اینکه عملی و تئوری هستند که با توجه به احتمال ادامه یافتن بحران کرونا بعد از سال، باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که برای تمام این دورس ارائه‌شده یک سناریوی مشخص داشته باشیم.

 

وی در خصوص زیر ساخت‌های و سرورهای دانشگاه گفت: در زمینۀ سامانه مجازی توانستیم منابع سرورها شامل RAM و CPU را به ده برابر افزایش دهیم و 100 مگابیت بر ثانیه پهنای باند اختصاصی برای سامانه lms در نظر گرفتیم و این آمادگی را داریم که تا حد نیاز با افزایش پهنای باند ورودی دانشگاه، پهنای باند این سامانه را افزایش دهیم.
 
دکتر صانعی افزود: زمانی که تعداد کاربران بالا می‌رود یک سرور جوابگو نیست و ما باید تعداد سرورها را افزایش دهیم تا ظرفیت I/O آن بالا رود که آمادگی لازم برای آن وجود دارد. البته در شرایط فعلی به‌ دلیل استقبال بیش از حد از آموزش مجازی، حجم کار شرکت پشتیبان سامانه LMS دانشگاه افزایش شدیدی داشته است و لذا ضرورت دارد نیروی انسانی مرکز انفورماتیک و گروه آموزش‌های آزاد و مجازی دانشگاه دانشگاه همانطور که در سه هفته اخیر تلاش کرده‌اند، با شدت بیشتری به کار خود ادامه دهند و در صورت لزوم از سرمایه‌های انسانی بخش‌های دیگر دانشگاه نیز افرادی برای کمک به این دو بخش (خصوصا آموزش‌های مجازی) استفاده شود.