آیین کاشت درختان اهدایی پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان در باغ شاهزاده ماهان

به منظور بهبود فضای سبز باغ شاهزاده ماهان، مراسم غرس چند اصله درخت سروشیرازی و گیاهان زینتی روز دوشنبه 23 فروردین ماه 1400 با حضور امام جمعه شهرستان ماهان و رئیس پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر محمدی نژاد رئیس پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه در پاسخ به خبر نگار روابط عمومی دانشگاه در مورد بهبود فضای سبز باغ شاهزاده شهرستان ماهان گفت: پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه با همکاری و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از سال 1397، قرارداد انجام طرح های پژوهشی در راستای بهبود و مدیریت فضای سبز باغ ومدیریت و پایش آفات و بیماری‌های گیاهی را در باغ اجرا نموده و خوشبختانه فازهای اول و دوم پروژه‌ها با موفقیت به اتمام رسیده و همکاری دو سازمان همچنان ادامه دارد. 

وی افزود: باغ شاهزاده یکی از عالی ترین و زیباترین باغ های سنتی ایران محسوب می‌شود. این باغ در نیم فرسنگی ماهان در دامنه کوه‌های تیگران جلوه گری می‌کند. باغ شاهزاده یکی از ۹ باغ ایرانی و مشهور جهان به شمار می‌رود که در سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

گفتنی است در این مراسم حاج آقا مختارآبادی امام جمعه ماهان و تعدادی از مسئولان شهرستان ماهان، دکتر محمدی نژاد رئیس پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه، دکتر عقیقی متخصص بیماری شناسی گیاهی، مهندس نیکبان مشاور فضای سبز، مهندس فرحبخش مسئول پایگاه جهانی میراث فرهنگی باغ شاهزاده ماهان و همکاران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان حضور داشتند.

این باغ مساحتی نزدیک به ۳/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو اشکوب ساخته شده‌است و سر در آن از معماری زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی برجسته می‌سازد. در باغ فواره‌ها یا آبفشان‌هایی نیز وجود دارد که در درازنای باغ قرار دارند و از زیباترین فواره‌های باغ‌های ایرانی هستند. فواره‌های باغ شاهزاده بر پایه نیروی اختلاف ارتفاع کارکرد دارند. درازای باغ شاهزاده کرمان ۴۰۷ متر و پهنای آن ۱۲۲ متر است، و از این رو بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب می‌شود. این باغ در بیشتر سال و به ویژه در فصل تابستان و بهار بازدیدکنندگان پرشماری دارد.جای گرفتن در جاده گذری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب ساخته‌است. باغ شاهزاده به گونه‌ای ساخته شده بیشینه دید را از چشم‌اندازهای درونی را بسان زیر فراهم می‌سازد: هنگام ورود، به ویژه در طبقه بالایی سردر خانه بجز نماها و چشم‌اندازهای بیرونی باغ، چشم‌انداز چهارباغ و در جهت وارون بر آن و چشم‌انداز کوه را ممکن می‌سازد. این چشم‌اندازهای دیدنی یعنی دیدن جوش و خروش آب، حوضچه‌ها و آبشارها هر کدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و همراه با با آرایش گیاهی چشم‌اندازهای درونی بی‌مانندی را به دست می‌دهند.

در این باغ درختان میوه گوناگونی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. آب باغ از رودخانه کوچک تیگران فراهم می‌شود. مسعودی بنای این باغ را از جنبه‌های مختلف معماری و نقش آب در آن بررسی کرده‌است.

این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونت‌گاه دائمی یا فصلی مالک که در انتهای سربالایی باغ قرار دارد. سردر خانه در ورودی باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا گردیده‌است. طبقه بالای این سردر دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش‌بینی شده‌اند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده‌است.این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

این باغ نخست به دستور محمدحسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعدها توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه‍.ق تا ۱۳۰۹ ه‍.ق) ساخته شد. با این همه، با مرگ وی ساخت بنای آن نیمه ساخته رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده‌است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید. تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶خورشیدی است.

این باغ یکی از ۹ باغ ایرانی است که در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید و اطلاعات این باغ از طرف یونسکو به ۳۵ زبان ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته‌است.باغ شاهزاده در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده‌است.