افتتاح پژوهشکده تحقیقات راهبردی جنوب شرق ایران در دانشگاه شهید باهنر کرمان

پژوهشکده تحقیقات راهبردی جنوب شرق ایران در دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور دبیر مجمع تشخصیص مصلحت نظام و رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان، افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه روز دوشنبه 15 دیماه 99 درجلسه ای که با حضور دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخصیص مصلحت نظام، دکتر محمدمهدی زاهدی نمایندۀ مردم کرمان و راور، دکتر علی زینی وند استاندار کرمان در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه و حضور مجازی دیگر مدعوین که در بستر فضای مجازی برگزار شده بود گفت: این دانشگاه بزرگترین دانشگاه جنوبِ شرقِ ایران است و برای حل مسائل منطقه‌ای اقلیمی ظرفیّت‌های فراوانی دارد. آغاز به کار پژوهشکدۀ تحقیقات راهبردیِ جنوبِ شرقِ ایران، راهی مطمئن برای بهره‌گیری از این ظرفیّت و حلّ بسیاری از مسائل منطقۀ جنوب شرق قلمداد می‌شود.

وی تاکید کرد: ظرفیّت علمی دانشگاه، در آمیزش با توانمندی‌هایِ پژوهشکدۀ تحقیقات راهبردیِ مجمع تشخیص مصلحتِ نظام جان تازه‌ای می‌گیرد.

دکتر طاهر افزود: مجموعۀ دانشگاه شهید باهنر کرمان و جامعۀ دانشگاهی استان، امیدوار است افتتاح این پژوهشکده، که اقدامی در راستایِ اهداف گام دوم انقلاب است، در توسعه و بومی‌سازیِ ظرفیّت پژوهشی و نیز سیاستگذاری و برنامه‌ریزیِ اقتصادی برای جنوبِ شرقِ ایران راهگشا و مؤثّر باشد. ظرفیّت‌های عظیم استان کرمان در حوزه‌های صنعت و معدن، انرژی، کشاورزی و محیط زیست و نیز علمی بودن اندیشۀ توسعۀ دریامحور در جنوب شرقِ ایران، دانشگاه کرمان و پژوهشگران استان را ترغیب می‌کند تا بیش از گذشته به گسترش پژوهشِ علمی و بسط فعّالیّت‌های دانش‌بنیان برای کمک به امور زیربناییِ منطقۀ جنوب شرق ِ ایران اهتمام ورزند. بنده معتقدم، انجامِ این نوع فعّالیّت‌ها، با رویکردِ اجتماعی عاملِ گسترش و عمومی سازیِ دانش در حوزه‌های مختلف خواهد بود و باعث پیوند جامعه و دانشگاه و ارتباط علم و صنعت می‌شود.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان خاطر نشان کرد: فعّالیّت پژوهشکدۀ تحقیقات راهبردیِ جنوبِ شرق، گامی استوار در جهتِ مشارکت دانشگاهیان در توسعۀ منطقه و کشور و نیز عامل انتقال و توزیع دانش در حیطه‌هایِ مختلف خواهد بود. البتّه باید در نظر داشت که تجاری‌سازیِ دانش، مستلزمِ حمایت و همکاریِ دستگاه‌ها و بخش‌هایِ مختلف است.

نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کرمان اظهار کرد: کار دانشگاه بررسی، شناسایی و تأمین نیازهایِ مطالعاتی و مشارکت فعّال در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی منطقه‌ای، بر حسب نیاز  است. در این مسیر، با توجّه به تقاضامحور بودن پژوهشکده، دو عامل مهم پشتوانۀ مجمعِ ارجمندِ تشخیص مصلحت نظام و حمایت دستگاه‌های اجرایی و فعّالان بخش‌های دولتی و خصوصی می‌تواند ضریب اثرِ کار دانشگاه را جهش دهد. حضور فعّال و مؤثّر دانشجویانِ مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در توسعۀ علمی، عملاً زمینۀ حضور مؤثّر جوانانِ نخبه را در طراحی و حتّی اجرای سیاست‌هایِ توسعه‌محورِ نظام، در منطقۀ جنوبِ شرقِ ایران فراهم خواهد کرد.

وی افزود: دانشگاه، با تألیف، تدوین، گردآوری، ذخیره‌سازی و تحلیل اطّلاعات و نیز ایجاد زمینۀ اشاعۀ مدارکِ علمی از طریق وب و دامنه‌های الکترونیکی و با مدیریّت دسترسیِ ملّی و بین‌المللی به مدارک، به این جریان کمک خواهد کرد. این دانشگاه، به عنوان دانشگاه منتخب استان و در جایگاه مدیریّت شبکۀ ملّی جامعه و دانشگاه، این رُخداد مؤثّرِ دانشگاهی در منطقۀ جنوبِ شرق را، مغتنم می‌داند و با تقدیر از حمایت مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ویژه جناب آقای دکتر رضایی، کوشش خواهد کرد تا با انجام دقیق وظایفِ خود، بازوی این نهادِ حاکمیّتی در ارائۀ راه حلّ علمی برایِ حلّ مشکلات و معضلات منطقه‌ای و اقلیمی باشد و در ارائۀ پیشنهادهای علمی و استراتژیک و ارائۀ نتایج آن به مجمع و جامعه تلاش خواهد کرد.

رئیس دانشگاه شهید باهنر تصریح کرد:پیشنهاد بنده این است که پژوهشکده در همین سپیده‌دمِ آغاز، نشریّه‌ای را با سطح بین‌المللی، به هدف دریافت و ثبت تحقیقات مورد نظر پیش‌بینی کند و برای توسعۀ فضای فیزیکی پژوهشکده با نهادهای حامی و ذیربط رایزنی نماید.

دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تشکر از رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان که طی این مدت اخیر حمایت کردند تا اینکه پژوهشکده علمی در جنوب شرق شکل گیرد و افزود البته قریب سه سال است که این بحث مطرح شده که امروز الحمدالله می‌بینیم این پژوهشکده تاسیس می‌شود و شروع بکار می‌کند و امیدوار هستیم که دستاوردهای خوب این تلاش را در جنوب شرق ایران ببینیم.

وی گفت:  این پژوهشکده که در دانشگاه شهید باهنر کرمان بوجود آمده چند تا کار می‌تواند انجام دهد یکی اینکه اولا از بین این سیاست‌های بیست و چند گانه که ما داریم چند سیاست را انتخاب کنید راهکارهای راهبردی اجرای این سیاست ها را در چهار استان پیگیری کنید، یکی سیاست‌های کلی جمعیت، سلامت ، اصل 44، اقتصاد مقاومتی، فرهنگی و نظام اداری و در حقیقت انتظاری که ما داریم از این پژوهشکده این است که بیاید به مدیران اجرایی و بخش خصوصی کشور چه صنعت، کشاورزی، خدمات، بخش خصوصی کارآفرینان این مناطق کمک کنید که آنها فعالیت‌ها و کسب و کارهایشان را بر حسب سیاست‌های کلی ساماندهی و تنظیم و اجرایی کنند و از طرفی دیگر بازخورد این سیاست‌ها به مجمع منتقل کنید و ما هر برنامه داریم درسیاست کلی و همین الان سیاست‌های کلی برنامه هفتم را تنظیم می‌کنیم که خدمت مقام معظم رهبری پیشنهاد کنیم که ایشان می‌بینند و اصلاح می‌کنند به دولت و مجلس ابلاغ می‌کنند و با این کار ما می‌توانیم از شما بازخورد بگیریم و از سیاست‌های کلی نظام که قبلا بوده و ارزیابی که شما در صحنه عمل دارید و ما در اصلاح سیاست‌‌ها برنامه‌ای از کاری و مطالعاتی که شما اینجا انجام می‌دهید استفاده کنیم و این یک رابطه دوطرفه‌ای باشد که شما در اجرایی سازی این سیاست ها به عنوان یک نهاد واسطی که در حقیقت بالاتر از برنامه‌های دولت، قوه قضائیه، مجلس و همچنین نهادهای فرهنگی به عنوان یک حلقه واسطه اجرایی سازی سیاست‌های کلی با صحنه‌های اجرایی و همچنین برگشت بازخورد این سیاست‌ها در عمل به سیاست‌گذاران که در حقیقت در مرکز هستند که این می‌تواند مهمترین وظیفه دوستان ما در اینجا باشد و پژوهشکده بیاید یک کانون و دبیرخانه ایجاد کنید و از همه دانشگاه‌ها، نخبگان و بخش خصوصی این منطقه پیشنهادات برای سیاست‌های کلی برنامه هفتم اعلام نمایند و به ما منتقل کنید و این پژوهشکده می‌تواند جلسات و نشست‌های بگذارد و نظرات نخبگان را در رابطه با سیاست‌های کلی برنامه هفتم ارائه دهند و بتوانیم این پژوهشکده را مدل الگوی اجرایی سازی و سیاست کلی مقام معظم رهبری بکنیم یک گام خیلی بلندی برداریم.

دکتر محمدمهدی زاهدی نمایندۀ مردم کرمان و راور اظهار کرد: جای تشکر و قدردانی است از مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه شهید باهنر کرمان که اقدام به تشکیل پژوهشکده راهبردی نمودند. وقتی ما واژه راهبردی را بکار می‌گیریم مقداری باید با احتیاط برخور کنیم و شبیه پژوهشکده‌های معمولی نیست و از اهداف آن در بیانیه گام دوم است گام برداریم کار سختی است و همگی ما در خصوص بیانیه گام دوم باید در جهت آن حرکت کنیم در تحقیقات راهبردی بخواهیم کار کنیم بدانیم یک بخشی از آن در درون استان است که اولویت این مرکز تحقیقاتی است، اما فراتر از این است باید آن در هم آمیختگی و پیچیدگی ارتباط با خود کشور و دنیا را هم در نظر گرفت و در باب خود منطقه باید حتما یک ارتباط تنگاتنگی با سیستم اجرایی در منطقه داشته باشیم ارتباط با دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دیگر و باید اول چالش‌ها و کمبودی‌های منطقه را بشناسیم، نگاه به آینده ببینیم چه هست و براساس آن و شناخت منابع به خصوص منابع انسانی، طبیعی و خدادادی ببینیم چگونه می‌توانیم آنجا حرکت کنیم و با اینکار دستگاه‌های اجرایی خیلی بهتر می‌توانند به ما کمک کنند و ما باید این ارتباط را داشته باشیم.

دکتر علی زینی وند استاندار کرمان گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام، اندوخته بسیار گرانقدری از تجارب علمی و تجربی کشور جمع‌آوری کرده است و برای اداره کشور در حوزه سیاست‌های راهبردی به شرط تبدیل شدن به قوانین قابل اجرا به شدت در توسعه متوازن و همه جانبه کشور مفید خواهند بود.در تدوین سیاست‌های کلی جمعیت، انتخابات و نظام قانونگذاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتم، اما واقعیت این است که این سیاست‌ها در دولت و مجلس ساری و جاری نمی‌شوند و بعضا تا به اجرا می‌رسند، قرابتی با مورد نظر سیاست‌گذار تولید نمی‌شود.در همه امور، مرکز تحقیقات راهبردی کار می‌کند در هر دوره از مجلس، جمعی از نمایندگان علاقه مند را باید شناسایی کند و حلقه اتصال بین سیاست‌های کلی و نظام قانون‌گذاری کشور در مجلس قرار دهد.

استاندار کرمان افزود: کل ساختار کشور و نظام به نظر می رسد در گروگان قوانین دست و پا گیر اداری است که روز به روز اضافه می‌شوند و در زمان اجرا مشکل ساز می‌شوند وی گفت: در این میان هر استانداری بسته به جسارت و فهم درست از مسائل می‌تواند کاملا تسهیلگرانه در امور کشور رفتار کند به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری و توسعه و یا اینکه متقاضی را در پیچ و خمی بیندازد که زندگی او فلج شود.مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرخانه مجمع آن می‌توانند نقش راهبردی در کشور ایجاد کنند. مثلا تمرکز استانهای جنوب شرق و مراکز پژوهشی در مدیریت آب باشد، الان آینده کشور و مشاغل در حوزه دانش‌بنیان‌هاست، چون خیلی از مشاغل کنونی را در آینده نخواهیم داشت لذا باید در حوزه دانش بنیان‌ها وارد شویم. تحقیقات راهبردی و اتصال به دانشگاه‌ها و محصول آن باید در قانونگذاری و اجرای کشور لحاظ شود تا اثرگذاری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه، سومین دانشگاه است که مرکز راه‌اندازی می‌شود و اتفاق مبارکی است و تا زمانی توفیق خدمت در استان داریم جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهیم و بسیج مدیران را به این سمت خواهیم داشت. اگر مسائل پژوهشی عمقی و راهبردی در کشور مبنای تصمیم‌گیری باشند، با سرعت زیادی در اداره کشور می‌توانیم موفق باشیم، زمینه‌ها و ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد و باید از این فرصت‌ها استفاده کرد.

دکتر بهمنی عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: با یاری خداوند امروز پژوهشکده تحقیقات راهبردی جنوب شرق ایران پس از مدت‌ها رایزنی این فعالیت و ارتباط با مجمع تشخیض مصحلت نظام و پژوهشکده تحقیقات راهبردی ادامه داشت به بهره‌برداری رسید.

وی تصریح کرد: منطقه جنوب شرق ایران از تمامی پتانسیل‌های اقتصادی، جغرافیایی، طبیعی و اجتماعی، فرهنگی و تاریخی برای توسعه برخوردار است، این منطقه را در موقعیت و شرایط ویژه قرار داده است و وضعیت این منطقه براساس شاخه‌های اقتصادی و متاثر از وضعیت اقتصادی که شاخه‌های اجتماعی و امنیتی نامطلوبی را گزارش می‌دهد، مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده و این منطقه بجایی اینکه ابزار قدرت، امنیت و رفاه برای مردم منطقه و کشور باشد متاسفانه موجبات نگرانی و تهدید ایجاد کرده و از این حیث هزینه‌هایی بردوش کشور تحمیل کرده است.

وی افزود: لازم است و ایجاب می‌کند در راستای گام دوم انقلاب این وضعیت تغییر پیدا کند و اقدامات اساسی در این راستا صورت گیرد لذا با همکاران در دانشگاه شهید باهنر کرمان با استفاده از پتانسیل دیگر دانشگاه‌ها، حمایت و رهنمودارهای مجمع تشخیص مصلحت نظام و پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع با این هدف که پشتوانه علمی و فکری در امر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی توسعه منطقه ایجاد شود و بتواند در خدمت نظام سیاست گذاری و برنامه ‌ریزی کشور و مدیران اجرایی کشور قرار گیرد این پژوهشکده راه اندازی شد.

عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد  خاطر نشان کرد: تفاوت این پژوهشکده با دیگر پژوهشکده‌ها این است که  از پتانسیل دیگر دانشگاه‌ها استفاده شده لذا منطقه‌ای است و یک ارتباط متقابل با مجمع تشخیص مصلحت نظام و پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع ایجاد کرده تا بتوانیم در راستای اهداف ذکر شده قدم برداریم. 

دکتر بهمنی گفت: این پژوهشکده با پنج گروه علمی راه اندازی شده است ودر حوزه‌های‌مختلف سعی کردیم فعالیت داشته باشیم گروه‌های علمی در حوزه اقتصاد و مطالعات اقتصادی، حوزه آب، کشاورزی و محیط زیست گروه صنعت، معدن و گردشگری گروه حمل نقل و گردشگری و گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی است.

در پایان اساس‌نامه پژوهشکده به امضاء بزرگواران رسید و از لوح آغاز بکار پژوهشکده تحقیقات راهبردی جنوب شرق ایران رونمایی شد.