زندگی نامه مهندس افضلی پور

علیرضا افضلی ­پور فرزند حسین افضلی ­پور در روز دوشنبه ششم فروردین 1288 هجری شمسی در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را در دبستان ­های اشرف، اقدسیه و سیروس به پایان رساند و دوره دبیرستان را در مدارس دارالمعلمین مرکزی و سپس شرف گذراند. در خرداد سال 1310 دوره دبیرستان را به پایان رساند و در شهریور 1310  برای ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه گردید.

او یک سال را در دبیرستان شهر «شربور» برای آشنایی با محیط آموزشی کشور فرانسه و آماده شدن برای ورود به دانشگاه تحصیل کرد.

بعد از یک سال در سال 1311 وارد دانشگاه شهر «بردو» در فرانسه شد و در سال 1314 موفق به اخد درجه لیسانس شیمی گردید. سپس برای دوره تکمیلی تحصیلات شیمی کشاورزی به شهر «لیل» رفت و به مدت دو سال دوره تخصصی شیمی کشاورزی را گذراند.

مهندس علیرضا افضلی پور پس از پایان تحصیلات عالی در آذرماه 1316 به ایران بازگشت.

پس از بازگشت برای انجام خدمت سربازی اعزام شد و در سال­های 1317 و 1318 با درجه ستوان سومی در رشته مهندسی مخابرات در لشکر 2 تهران دوران سربازی را به پایان برد.

او در فروردین ماه 1319 به استخدام دولت در بانک کشاورزی درآمد اما در سال 1325 از خدمت دولتی کناره گرفت و به تجارت بازرگانی در رشته برق روی آورد. او تاجری موفق بود و توانست سرمایه ای فراهم کند. اما همیشه پند پدر در اندیشه او زنده بود که «پسرم برو تحصیل کن، همه چیز را بیاموز و بعد که برگشتی به فرهنگ مملکتت خدمت کن». با این تفکر در سال 1348 در 62 سالگی با فاخره صبا ازدواج می­کند و در سال 1349 اندیشه خود و تصمیم بزرگش را با ایشان مبنی بر انفاق دارایی در راه خدمت به فرهنگ و علم و دانش در میان می­گذارد. تصمیم سترگ او با استقبال همسر گرانقدرش که خود از شخصیت­های فرهنگی بود، روبرو می­شود. این دو فرهیخته هم­پیمان می­شوند که دانشگاهی در یکی از مناطق محروم کشور بسازند و سرانجام در سال 1350 این قرعه به نام کرمان می خورد و دانشگاه کرمان تأسیس می­شود.

مهندس علیرضا افضلی ­پور در تاریخ هجدهم فروردین ماه 1372 دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.